Black dial with grey circle, has a stopwatch function, shows the date between 4-5 o'clock, curved sapphire crystal, stainless steel case and crocodile leather strap (comes with silicone rubber strap), snap clasp set, complete box and accessories, condition 80%, rare, worth collecting.
Basic Info | |
| Listing code | |
| Brand | Panerai |
| Model | Luminor Chrono |
| Reference number | PAM 00162 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Year of production | 2003 |
| Condition | Good (Light signs of wear or scratches) |
| Scope of delivery | Original box, original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Thailand, Bangkok |
Caliber | |
| Movement | Automatic |
Case | |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
Bracelet/strap | |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet thickness | 5 mm |
| Lug width | 24 mm |
| Clasp | Double-fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 22 mm |
Functions | |
| Chronograph, Date | |