Black dial (sandwich type), two and a half hands, curved sapphire crystal, 18k white gold bezel fully set with diamonds, stainless steel case fully set with diamonds, transparent case back showing the movement, rubber strap with diamond-set buckle. Beautiful condition, ready to wear.
|
Basic Info |
|
| Listing number | |
| Reference number | PAM 111 |
| Brand | Panerai |
| Model | Luminor Luminar |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Calf skin |
| Year | 2012 |
| Condition | mint |
| Scope of delivery | No original box, No original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | OP XI |
| Base caliber | ETA B99.501 |
| Power reserve | 56 h |
| Number of jewels | 17 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Water resistance | 30 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Glass | Sapphire Glass |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Rubber |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 200 mm (125 mm / 75 mm) |
| Lug width | 24 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 22 mm |
|
Others |
|
|
Display Back, Small Seconds, Luminescent Numerals, Luminescent Hands, Limited Edition, Only Original Parts, Luminous indexes |
|