Silver-bronze dial decorated with black enamel gold markers, day and date at 3 o'clock, plexiglass, 3 hands, 18k gold bezel, gold-plated case and strap, Cal.751, good condition, ready to use. (Serial 27611xxx)
|
Basic Info |
|
| Listing number | |
| Brand | Omega |
| Model | Constellation |
| model | 1680057 |
| Movement | Automatic |
| Case | Gold plated |
| Bracelet material | Steel / Gold plated |
| Condition | Good (Worn with little to no signs of wear) |
| Scope of delivery | No original box, no original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 35 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Glass | Plexiglass |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Steel / gold plated |
| Bracelet color | Gold color |
| Bracelet length | |
| Bracelet thickness | |
| Lug width | 19 mm Size guide |
| Clasp | Jewelry clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 19 mm |