Black dial with luminous round hour markers, date display at 3 o'clock, rotating bezel for time adjustment, flat sapphire crystal, stainless steel case and bracelet with black rubber strap, buckle clasp. Comes with box. Thai craftsmanship, excellent condition, ready to wear.
Basic Info | |
| Listing code | |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Rubber |
| Year of production | 2019 (Approximation) |
| Condition | Very good (Worn with little to no signs of wear) |
| Scope of delivery | Original box |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Thailand, Bangkok |
Caliber | |
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | Miyota 9015 |
Case | |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 44 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Water resistance | 30 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/strap | |
| Bracelet material | Rubber |
| Bracelet color | Black |
| Lug width | 20 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Steel |
Functions | |
| Date | |
Others | |
| Rotating Bezel, Limited Edition, Screw-Down Crown, Luminous indices | |