Black dial decorated with line hour markers, day and date display at 4 o'clock, 4 hands, smooth sapphire crystal, stainless steel case and strap, folding clasp system, original condition, beautiful, ready to use.
Basic Info | |
| Listing code | |
| Brand | TAG Heuer |
| Reference number | CS1111-0 |
| Movement | Quartz |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Steel |
| Year of production | 1991 (Approximation) |
| Condition | Good (Light signs of wear or scratches) |
| Scope of delivery | No original box, no original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Thailand, Bangkok |
Caliber | |
| Movement | Quartz |
| Movement/Caliber | ETA 251.262 |
| Number of jewels | 27 |
Case | |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Water resistance | 20 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/strap | |
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Bracelet thickness | 3 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 16 mm |
Functions | |
| Chronograph, Date | |
Others | |
| Screw-Down Crown | |